HÜRSES-güzellik ,eğer bir yalan değilse ,artık neredeyse hiç mümkün değil.

 

SÜRGÜN EDİLMİŞ HAKİKAT

Maşallahımız var ki her beş kadından birinin okuması yazması yokmuş.

Biraz daha sağa kıralım lütfen bu ülkenin yönünü ve biraz daha sinik bir teslimiyete.

Devlet ve Ordu zoruyla yaratılmış bir sinik durum içindeyiz ki kendi adıma 12 eylül öykülerinin tadını zihnimden söküp atamıyor ve bugünkü rezalet duruma bakınca darbelerle şekillendirilmiş çarpık toplumsal anatomimize hiç şaşırmıyorum.

Ne ülkeyiz ama! Paşa gönüllerince toplumun siyaset dışına itildiği bir ortamda yapılan verip veriştirmelere nefret duyguları içinde izliyorum.

Bugün tüm seçim haberlerini izledim. Haber var mı dersiniz ? Kesinlikle yok ! Tehditlerle dolu kirli bir laf salatası ortalıkta dolaşan.

Düşünelim haydi anasıyla birlikte kendi ülkesinde kovulmuş Mersinli çiftçi Kemal Öncel hakkında ruhumuzu öldüren şu gözaltı haberini .

Mersin Emniyet yetkilileri, durumunun gözaltı sayılmayacağını, çiftçi Öncel’in, Başbakan’ın mitinginde eylem yapma olasılığına karşı, kontrol altında tutulduğunu söylüyormuş. Ya biz ne söyleyeceğiz bu rezalete bakınca. Bakar mısınız ülkenin hikayesine ? Eylem yapma olasılığına karşı kontrol altında tutulmak hangi hukuk kitabında yazıyor ?

Bu bizim gerçek hayat hikayemiz . Kafamıza vurula vurula hepimiz eylem yapma olasılığına karşı kontrol altında tutuluyoruz. Vatandaş hakkını savunmak ve hatta vatanı savunmak düpedüz belalı bir iş bu ülkede.

Hepimizi ama hepimizi hasta ettiler ve bunun meyvelerini topluyorlar bol bol.

Demokratik bir ülkede koltuk yüzü göremeyecek olanlar karanlık politik iklimin mantarları gibi bittiler başımızda da şimdi hakareti politik saltanatlarının kılıcı yapıp canımızı okuyorlar.

Mersinde Mahkemeler,Savcılar ,Yargıçlar var mı ? Hakkında açılan davalara bakılırsa Çiftçi Kemal Öncel’e haddini bildirmek için var.

Şu adamı Başbakan için kobay gibi kafese koymaları gerçekten utanılacak bir eylemdir ve hepimizin vatandaşlıktan ,kobaylığa indirgenmemizin öyküsüdür.

Biliyor musunuz sözü burada R.D.Laig’e bırakacağım.

Günümüzde çok az kitap bağışlanabilir. Kanaviçenin üzerinde siyah, ekranda sessizlik,boş bir beyaz kağıt sayfası belki de kolayca mümkün olur. Hakikat ile toplumsal gerçeklik arasında pek bağ yok.Etrafımızda sahte olaylar var,biz de onlara bu olayları doğru ve gerçek ve hatta güzel göstermeye ayarlı bir yanlış bilinçlilikle uyum sağlıyoruz. İnsanların toplumunda hakikat ,artık şeylerin ne olduğundan daha çok ne olmadığında mukim..Toplumsal gerçekliklerimiz sürgün edilmiş hakikatin ışığından bakıldığında çok çirkin ve güzellik ,eğer bir yalan değilse ,artık neredeyse hiç mümkün değil”*

Demireller,Baykallar Çillerler , Erbakanlar ,Tayyipler diktatörlüklerini içimize çeke çeke yaşatalım bakalım. Bir ulusu öldürmek pahasına .

Saygıyla

* R.D.Laig’in Yaşantının Politikası isimli eserinin giriş satırları. Sene 1967 ‘den.

09.03.2009,Ankara

Reklamlar

About Av.Nadire Özkaya

avukat - abogada
Bu yazı Yazı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to HÜRSES-güzellik ,eğer bir yalan değilse ,artık neredeyse hiç mümkün değil.

  1. Akife dedi ki:

    Ağzına sağlık canım. sevgiler

  2. demet dedi ki:

    Ruhunu enjektörle alır gibi ,imitasyon toplum yaratma çabaları… Diline sağlık canım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s