ROLANDO SEGURA- LİBYA :KANLI RAMAZAN

Mustafa kutsal bir ramazan ayında yakarışlarının bu kadar acı olacağını asla hayal edemezdi. Onun vücudundaki yaralar çabuk iyileşecek , ama hayatının parçalarına veda etmekten dolayı ruhu paramparca.

Ramaza’nın dördüncü günü sabahleyin saat altıbuçukta herşey değişti, ne zaman ki alçak gönüllü öğretmen günün ilk ibadetinden dönmekteydi.

Mustafa birden evinin yakınlarına iki NATO füzesinin düştüğünü gördü. Füzelerin yarattığı sarsıntıyla duraksadı.Uyur bıraktığı ailesinin imdadına koşmak niyetiyle hemen kendine geldi. Ama eşi Abtesam , beş ve üç yaşındaki ogulları Mohammed ile Muataz hayatlarını kaybediyorlardı. Kopan gürültüyü yakından duyan tüm komşular koştular.Toplulukta hiç kimse NATO’nun hedeflerinden olabileceklerine hayal edemiyorlardı. En yakın askeri yerleşim üç kilometreden daha uzak bir mesefedeydi.

Bu  mu sivillerin korunması ? diye konuşuyor onlar ve Amhed Jalil soruyor komşularının çamaşır ipindeki elbiselerini gösterdiği sırada. Bu bir ev işte herhangi bir diğer ev gibi.

Mohamed beş yaşındaymış

Anne ve iki çocuk öldüler. Bunu iyi görün ki NATO füzeleriyle yaptı bunu. Neden bu ? Üç şehid ve üç yaralı hastanede. Henüz daha yaşadıkları dehşetten ve şoktan kurtulmaya çalışıyorlar. Bir kez ve bir kez daha bakın ikna oluncaya kadar ki gözler aldanmasın. Mustafa’nın evi , mahallenin öğretmeni Mustafa’nın evi yıkıntılarda. Molozların arasındaki o oyuncaklar ki artık, Mohamed ve Muataz’a mutluluk veremeyecekler.

“Bunu  iyi gözlemleyin ki Sarkozy yaptı bunu. Çocuktular ,silahlı askerler değil“ diyor öfkeyle Abd Fatah tüm talep ve sorularından önce. İnsan hakları nerede ? Birleşmiş Milletler nerede ?Neden bu ay açıkça bizi katlediyorlar ? Bunu niçin yapıyorlar ? Tümü ,Trablus’un doğusunda 160 kilometreden fazla mesafede Zlitanda gerçekleşti. Şehir şimdi, havadan,karadan denizden yapılan saldırıların hedefinde NATO ve silahlı isyancıların arasında.

Bazı haberlere göre hayal ederek sonuç çıkarıldığnda Zlitan bir haftadan beri isyancı güçlerin elinde. Ama sokakların gerçeği bunun tam karşıtını gösteriyor. Yeşil bayraklar tüm yönetim binalarında ve konutlarda dalgalanıyor.

Buna karşılık şehrin merkezinde bir çok kez NATO füzelerinin sarsıntısı ve duruma göre doğuya doğru 20 kilometre mesafedeki çatışma saflarından yükselen topçunun yaylım ateşinin sesi duyulabilir

Her ne kadar NATO “askeri amaçla kullanılan “ sivil nedefleri vuracağını açıklamış olsa da Zlitan sakinleri bunun saldırıların bahanesi olduğunu gördüler. Şimdi ,okulların da yıkılmasından sonra küçücük bir kuşku kalmamış .Yıkılan okullardan biri olan Alshrara İlkokulu da 900 öğrencinin ilköğretim okuluydu.

Mart ayından bu yana NATO 1600 sivil yerleşimi yasa boğdu. Kızılaya göre kurbanların sayısını bin yüz on sekiz’den fazlasına yükselttiler. Mustafa’nın eşi ve oğulları da onların arasında. Mustafa Öğretmen NATO’nun kanla boyadığı Ramazanı asla unutamayacak.

04. Ağustos.2011, Cuma  tarihli  bu  yazı ,   http://rolandotelesur.blogspot.com/2011/08/libia-ramadan-sangriento.html  adresindeki   aslına  uygun olarak  Nadire  Özkaya   tarafından tercüme  edilmiştir.

Reklamlar

About Av.Nadire Özkaya

avukat - abogada
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s