Evo’nun Uçağı-Fab1

Görsel

Evo‘nun Uçağı-Fab1 Moskova’dan havalanıp, Avrupa semalarına ulaştığında patlak veren  diplomatik skandalın yankıları geniş halkalar çizerek büyümeye devam ediyor.

Çünkü, Avrupa semalarında uçağına yakıt ikmali ihtiyacında olan bir Devlet Başkanına hava sahaları kapatılmıştı. Bu fütürsuz girişimin yenilir yutulur yanı olmadığını olayın ilk dakikasında anlayan Morales ve ekibinin durumu latin amerikalı meslektaşlarına bildirmesiyle tüm latin dünyası halkları ve tüm kurumlarıyla birlikte tek yumruk oldular.

Evo Morales’in sağ salim Bolivya’ya varması bile beklenmeksizin bu fütürsuz girişime sunulan onca etkili yanıtla birlikte Unasur-Güney Amerika Uluslar Topluluğu’nun devlet başkanları Unasur Parlementosu’nun da bulunduğu Cochabamba’da ivedi bir toplantı kararını almışlardı.

Evo Morles’in Fab1’ine yakıt ikmali için iniş izni veren Avusturya’da olan bitenle ilgili haberler bizim yandaş olmayan medyamızda oldukça geçikmeli olarak beni hayrete düşüren ifadelerle yer aldı.Yandaş olmayan medya, hangi kanaldan derlediklerini açıklamadıkları yayınlarında “Evo Morales’in uçağının arandığını” hatta “Evo Morales’in uçağının didik didik arandığını” Evo Morales’in uçağının Viyana’ya indirildiğini “ yazmakta bir sakınca görmediler.

Bu gerçek dışı yayınlar,gürül gürül akan gerçek haber bolluğunda sayfalarda yerini aldı..

Gerçekten diplomatik skandalın yaşandığı dakikalarda Viyana’da ne olduysa Latin Amerika’nın önde gelen  kanalları sosyal medya aracılığıyla anında aktardılar.

 Bolivya Televizyonu tümüyle bu olaya odaklanarak tüm gelişmeleri anında duyurdu ;olayı izleyen dakikalarda Bolivya Halkının “Kardeş Evo “ sloganları eşliğinde nasıl sokaklara indiğini gösterdi.

Bu haber akışı içinde Evo’nun uçağının aranmasıyla ilgili niyetin nasıl geri püskürtüldüğünün defalarca altı çizildi.

EVO’NUN FAB1’İ ARANAMAZDI !

Bolivya And Dağları’nın insanlığa armağanı Evo Morales diyor ki ,

O*bilmiyor ki biz yalan söylemeyiz. Çünkü, şu an Anayasamızda da yer alan tarihi geçmişimizin evrensel yasası ve evrensel bakışı “hırsız olma, yalancı olma, güçsüz olma ” der Kimseye yalan söylemeyeceğiz **

Geçmişine ,Ülkesine sadık bir devrimci Devlet Başkanı Evo Molales, yakıt ikmali yapma zorunda olduğu uçağında hayatına yönelik olası bir sabotaj ihtimalini; bir ajan aramak bahanesiyle uçağına girmeye kalkışarak dokunulmazlığını zedelemek pervasızlığını  güçlü bir duruşla engelledi. Fab1’e iniş izni veren Avusturya’ya ölümle kalım arasındaki bir anda gösterilen dayanışmaya karşı teşekkürü Avusturya Devlet Başkanı Heinz Fischer ‘i Bolivya’ya daveti eşliğinde sundu.

Ellerini kollarını sallaya sallaya Fab1’e dalmak isteyenlerin Sayın Evo Morales Ayma’nın maddi ve manevi varlığına zerrece zarar verememiş olmaları bütün dünyamız için büyük bir kazanç.

Evo “ Bu uçakta Snovden yok ve bir devlet başkanının uçağını asla aratmam.”diyerek eşi bulunmaz bir ders vermişse bu doğru yazılması gereken büyük bir haberdir.

Bir okuyucu olarak bugün yeniden konuya dair haberleri kontrol ettiğimde ne yazık ki yandaş olmayan medyamızda yalan haberlere dair bir düzeltme izine rastlamadım.

Evo Morales’in uçağı aranmadı” şeklinde yaptığım aramaya karşılık olarak gelen tek sonuç Rusya’nın Sesi Radyosu Türkçe Haberler Servisi’nin yaptığı yayındı.

Rusyanın Sesi Radyosu’ nun 03.07.2013 günü 22.47’de sunduğu türkçe altta sunulan haberle konuyla ilgili gerçek açık bir şekilde sunulmuştu.

Bolivya Savunma Bakanı: Viyana’da Morales’in uçağa aranmadı

Bolivya Savunma Bakanı Ruben Saavedra, Başkan Evo Morales’in uçağında arama yapıldığına dair haberleri yalanladı.Bakan, uçağın hiç kimse tarafından aranmadığını, Bolivya Başkanının uçağa binmek isteyenleri engellediğini bildirdi. Haberi RİA Novosti duyurdu.Daha önce Avusturya’da Morales’in uçağında yerel güvenlik güçleri tarafından arama yapıldığı, uçakta eski CIA görevlisi Edward Snoeden’in arandığı duyurulmuştu. Söylentilere göre, aramalardan olumlu bir sonuç alınamadı.Moskova’dan havalanan uçak, Fransa ve Portekiz’in hava sahalarından uçuş iznini son anda geri çekmesi üzerine Viyana’ya iniş yapmak zorunda kaldı.“

Bu gerçek karşısında:

-Öncelikle okuyucusu olduğum yandaş olmayan medyamızdan Evo’dan aktardığım “hırsız olma, yalancı olma ,güçsüz olma ” kadim ilkesini her haberin ama özellikle tercüme haberlerin yayınlanması sırasında dikkate alınmasını istiyorum.

-Okuyucusu olduğum yandaş olmayan medyamızdan ivedi olarak “Evo Morales’in Uçağı arandı “ “Evo Morales’in Uçağı didik didik arandı” “Evo Morales’in Uçağı zorunlu Viyana’ya indirildi “ şeklinde gerçeğe ve Evo’ya hakaret niteligi taşıyan tüm kayıtların düzeltilmesini bir okuyucu olarak ama daha önemlisi Evo’nun bir türk kardeşi olarak istiyorum.

Gerçekleri  sunan basın çalışanlarına saygıyla

08.07.2013,Ankara

* Evo Morales'in Uçağına  gözatmak isteyen;aşırı sağcı yapılanmalarda boy gösteren 
İspanya'nın Viyana Büyük Elçisisi Alberto Camero, 

** No sabe él que no mentimos, que es una ley cósmica, de la cosmovisión andina, de nuestros antepasados que está ahora en la Constitución:ama sua, ama kella, ama llulla (no seas ladron, no seas mentiroso, no seas flojo). No vamos a mentir a nadie.

Evo Morales'in Uçağı Arandı” şeklinde yapılan aramanın sonucu
https://www.google.com.tr/#sclient=psy-ab&q=%22Evo+Morales+'in+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1+arand%C4%B1%22&oq=%22Evo+Morales+'in+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1+arand%C4%B1%22&gs_l=hp.12...83042.120067.3.122122.24.24.0.0.0.3.3862.30178.8-2j10.12.0...0.0.0..1c.1.17.hp.T023yXQjIIM&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.Yms&fp=6644065f173ea6c5&biw=1248&bih=657  Cerca de 972 resultados (0,48 segundos) Evo Morales'in Uçağı Aranmadı” şeklinde yapılan aramanın sonucu
https://www.google.com.tr/#sclient=psy-ab&q=%22Evo+Morales+'in+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1+aranmad%C4%B1%22&oq=%22Evo+Morales+'in+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1+aranmad%C4%B1%22&gs_l=serp.12...7775.8659.1.12740.2.2.0.0.0.0.847.1052.2-1j6-1.2.0...0.0.0..1c.1.17.serp.kRDeR7TXuU0&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&fp=6644065f173ea6c5&biw=1248&bih=610 7 resultados (0,19 segundos)

Twitter 'dan  konuyla ilgili birkaç örnek mesaj 
soL Haber Portalı?@solhaberportali
Bolivya lideri Morales’e 12 saat fiili gözaltı http://haber.sol.org.tr/dunyadan/bolivya-lideri-moralese-12-saat-fiili-gozalti-haberi-75728…
nadire özkaya?@nadireozkaya
@solhaberportali Evo Morales uçağımı aratamazdım diyor http://Sol.orgsuçağın arandığını bildiriyor.Lütfen haber kaynağızı açıklayın.
nadire özkaya?@nadireozkaya
@ulusalkanal @solhaberportali Anteni Viyana'ya çevirin azıcık.Rusya ziyareti dönüşü Evo Morales'in uçağına hava sahaları kapatıldı #Bolivia
nadire özkaya?@nadireozkaya
@ulusalkanal .Evo Morales'in uçağının Avusturya'ya inmesi ile ilgili sunumun haber kaynağı kim? Dehşet hatalar var. http://www.ulusalkanal.com.tr/dunya/moralesin-ucagi-avusturda-alikonuldu-h12227.html…

Ulusal Kanalın haberinin tamamı 

Morales’in uçağı Avustur’da alıkonuldu

Bolivya Cumhurbaşkanı Eva Moreles'in uçağı, ABD'nin tüm dünyayı dinlediğini açıklayan eski CIA ajanı Edward Snowden'ı taşıdığı iddiasıyla Avusturya'ya zorunlu iniş yaptı. Fransa, Portekiz ve İspanya Moreles'in uçağına hava sahasını kapadı. Devlet başkanının uçağı diplomatik dokunulmazlık ilkesine rağmen didik arandı. Snowden'ın Moreles'in uçağında olmadığı anlaşıldı. Güney Amerika ülkelerinden ise ABD ve Avrupa'ya tepki yağdı.

Rusya'dan ülkesine dönen Bolivya Cumhurbaşkanı Eva Moreles'in uçağı Avusturya'ya zorunlu iniş yaptırıldı.
Nedeni ise; Fransa, İspanya ve Portekiz istihabaratının, uçakta ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran eski CIA ajanı Edward Snowden'ın olduğu iddiası.
Bu iddia üzerine iki ülke hava sahasına Moreles'in uçağına kapadı. Avusturya'ya inidirilen uçak diplomatik dokunulmazlık ilkesine rağmen didik arandı. 12 saat süren aramanın ardından eski CIA ajanı Snowden'ın uçakta olmadığı anlaşıldı.
ABD'den gelen talimatlar üzerine harket eden Fransa, Portekiz ve Avusturya'ya, Güney Amerika ülkelerinde büyük yankı uyandırdı. Bolivyalılar "Emperyalistler uçak kaçırdı" diyerek ABD ve Avrupa'ya tepki gösterdi. Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino da Güney Amerika Uluslar Birliği'ne konuyla ilgili özel toplantı çağrısı yapacaklarını açıkladı.
ulusalkanal.com.tr 
http://www.ulusalkanal.com.tr/dunya/moralesin-ucagi-avusturda-alikonuldu-h12227.html  

Odatv'nin Obama'nın fotografı ile birlikte sunulan haberin tamamı
ABD Büyükelçisi gönderiliyor
Son yaptıkları bardağı taşırdı
05/07/2013

CIA ve ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın eski çalışanı Edward Snowden ABD’nin gizli dinleme skandalını ortaya çıkarmıştı.Bu olayın ortaya çıkması sonrasında Snowden’i uçağına aldığı iddia edilen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in uçağı, Salı günü zorunlu olarak Avusturya’ya indirilmişti.LATİN AMERİKA DEVLETLERİNDEN MORALES’E TAM DESTEKUçağının zorla Avusturya’ya indirilmesini ABD komplosu olarak değerlendiren Morales’e, Uruguay, Arjantin, Ekvator ve Venezuela’dan tam destek geldi.Morales dün ülkesinde yaptığı mitingeUruguay, Arjantin, Ekvador ve Venezuela devlet başkanları da katıldı. Latin Amerika devlet başkanları ABD’yi AB ülkelerine baskı uygulamakla suçladı. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa,“Bolivya’yı desteklemek için buradayız”derken Venezuella lideri Nicolas Maduro,“Evo Morales’e yapılmış her türlü uluslararası hukuk ihlali bize yapılmıştır”şeklinde konuştu.Morales, miting konuşmasında Bolivya’da ABD Büyükelçiliği’ne artık ihtiyaçları olmadığını da söyledi.Ortak yapılan mitinge Peru, Şili ve Kolombiya devlet başkanları, ABD ile güçlü bağları olduğu gerekçesiyle katılmadı.

RUSYA: FRANSA, İSPANYA VE PORTEKİZ DOSTÇA DAVRANMADI

Yaşanan olay Rusya tarafından da kınanırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in uçağına hava sahalarını kapatan Fransa, İspanya ve Portekiz yönetimlerinin, Bolivya ve Rusya’ya yönelik dostça davranmadığını açıkladı.AçıklamadaDevlet Başkanı, uluslararası korumadan yararlanan bir kişi. Rusya, BM’deki pratik faaliyetleriyle, bu tür şahısların dokunulmazlığını garanti eden ve şahsiyetine, özgürlüğüne ve onuruna saldırıları engelleyen uluslararası hukuk normlarına tamamen uyulması konusunda mücadele edecek”denildi.

İRAN’DAN AB’YE TEPKİ

İran’da yaşanan olay sonrasında bazı AB ülkelerini kınayan bir açıklama yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Erakçi, cumhurbaşkanlarını taşıyan uçakların uluslararası diplomatik dokunulmazlığa sahip olduklarını, İtalya, İspanya ve Portekiz’in uluslararası hukuka aykırı ve saygısız davrandıklarını belirtti.

SNOWDEN O ÜLKEYEDE SIĞINMA TALEP ETMİŞTİ

Snowden’in istihbarat bilgilerini sızdırmasından sonra Washington; Ekvador, Küba, Venezuella ve Rusya’dan Snowden’in sığınma talebini reddetmelerini istemişti. Bolivya da Snowden’in sığınma talep ettiği 23 ülke arasında bulunuyor.

Odatv.com

http://www.odatv.com/n.php?n=abd-buyukelcisi-gonderiliyor-0507131200 

Rusyanın Sesi Radyosunun konuyla ilgil haberi 
http://turkish.ruvr.ru/2013_07_03/117185994/
Reklamlar

About Av.Nadire Özkaya

avukat - abogada
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s